piątek, 6 kwietnia 2012

"Osaczona" - Tess Gerritsen

Tess Gerritsen to amerykańska pisarka, która z zawodu jest lekarzem internistą. Połączenie zawodu i pisarstwa w przypadku tej pani, to szczególny mix. Internista zajmuje się dziedziną chorób człowieka, ona postanowiła wykorzystać swoją wiedzę tworząc powieści kryminalne. Ta pozycja jest kolejną z wielu, które mieszczę się na koncie twórczyni. Autorka ma ich już około trzydziestu. ”Osaczona” została jednak odnowiona. Pierwsze wydanie tej książki ukazało się w tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym roku. 

Romanse z żonatymi mężczyznami to wyjątkowe świństwo, które zasługuje na karę boską dla obu stron. Jego i jej. Na nieszczęście tej pary do takiej kary doszło.

Miranda, była kochanką Richarda, zostaje oskarżona o morderstwo, kiedy w jej sypialni zostaje odnalezione ciało mężczyzny. Kobieta miała odziedziczyć po swoim byłym ukochanym nie mały dobytek, a narzędzie, którym posłużono się przy zabiciu ofiary należy do asortymentu jej kuchni. Wszystko wskazuje, że to ona jest winna śmierci Richarda. Chale, brat zamordowanego, nie jest jednak taki pewien jej winy. Mężczyzna postanawia przyjrzeć się bliżej sprawie i szybko dochodzi do wniosku, że dowody nie są ze sobą zbieżne, jak na pierwszy rzut oka to widać. Pomagając skazanej Chale nie świadomie zbliża się do niej. A ona im bliżej jest rozwikłania tajemniczej zagadki, tym większe niebezpieczeństwo jej grozi.

Główną bohaterką tej powieści jest Miranda. Młoda kobieta zbłądziła, kiedy zaczęła umawiać się z swoim szefem– żonatym, bogatym mężczyzną. Jednak mimo  błędu, który popełniała Miranda, jej twórczyni stawia ją w coraz lepszym świetle. Tess Gerritsen chce, aby wykreowaną przez nią postać czytelnik polubił, zrozumiał i zlitował się nad nią. Stawianie Mirandy w coraz gorszej sytuacji, takiej bez wyjścia, wspaniale działa na wymienione wcześniej uczucia. Podobnie jest z Chale. Brat zamordowanego ma żal do rzekomej morderczyni i kochanki swojego brata, ale spostrzega, że fakty morderstwa nie trzymają się kupy. To powoduje, że łączącą ich sytuację i miłość, którą odczuwają do siebie śledzi się z wielką ekscytacją. 

”Osaczona” to nie tylko lektura, w której nie brakuje podniosłych emocji. Ta pozycja to głównie jedna wielka tajemnica, bo do jej ostatniego rozdziału nie wiemy, kto tak naprawdę wrobił Mirandę w zabójstwo. Zakończenie powieści jest również inne, niż moglibyśmy się tego spodziewać. Autorce powieści Tess Gerritsen udało się opracować fabułę z doskonale zarysowanymi postaciami i to na tyle dobrą, a jednocześnie skromną, że nie potrzebuje ona zawiłych sytuacji, w których czytelnik mógłby się zgubić, aby i tak go zaskoczyć. Ten tytuł po prostu jest doby sam w sobie, a przyjemny styl pisarki potęguje jego sukces. 

Po ”Osaczoną” powinni sięgnąć szczególnie ci, którym spodobała się powieść Antoinette van Heugten ”Dotknąć prawdy”. Ta książka nie jest może tak oryginalna, ale obie posiadają podobne do siebie bohaterki, więc panie, którym przyjemnie utożsamiało się z Danielle Parkan – bohaterką ”Dotknąć prawdy” – teraz też mogą przeżyć ekscytującą przygodę z nową przyjaciółką u boku, Mirandą. 

 Dziękuję wydawnictwu Mira za egzemplarz recenzencki.