środa, 5 września 2012

"Magia wiedźm - rytuały, specyfiki i zaklęcia" - Claire

Przed napisaniem tej recenzji pozwoliłam sobie pobieżnie prześledzić podania o wiedźmach i czarownicach. Otóż, okazuje się, że w przedchrześcijańskich słowiańskich społecznościach słowo "wiedźma" oznaczało tak naprawdę starą kobietę o sporej wiedzy leczniczej, natomiast to "czarownica" jest odpowiednikiem kobiety, która zajmuje się zaklęciami, rytuałami, a nawet współbrata się z diabłem. Teraz też uważa się te dwie profesje za sprzeczne, jednak niektórzy mimo to mylą jedną z drugą. Pani Claire swoją książkę napisała dla wiedźm, które chcą stosować obrządki i magię na różne okazje - o znaczeniu błędu chyba nie muszę wspominać. 

Claire urodziła się w 1981 roku. Większość swojego dzieciństwa spędziła na wsi z rodziną, która duży nacisk stawiała na zwyczaje i tradycje oraz historię, religię i ścieżki duchowe. Od matki nauczyła się stawiania tarota i innych rzeczy, które rozbudziły jej zainteresowanie do tego, czym zajmuje się teraz. Studiowała socjologię, publikowała magazyn dla czarownic, prowadziła dla nich kursy. 

"Magia wiedźm - rytuały, specyfiki i zaklęcia" to pozycja, w której zainteresowani znajdą informacje m.in o: białej magii - przynajmniej o tym, czym ona jest w mniemaniu autorki - medytacji i energii, czakrach, wpływie ubrań, ozdób i kosmetyków na atmosferę człowieka, ochronnych i oczyszczających zapachach kadzideł, pieniądzach, miłości, erotyce, wróżeniu, kulach, wahadłach oraz różnorodnym świecie duchów.

Cała zamieszczona w tym nie cienkim tomie wiedza jest bardzo ładnie i praktycznie oprawiona. Sama okładka tomu rzuca się w oczy, bo szczerze mówiąc jest intrygująca i przyciąga uwagę. Wnętrze książki jest takie samo. Duża, wyraźna czcionka ułatwia czytanie, a obrazki świetnie przedstawiają niektóre praktyki lub to co początkująca, praktykująca magię od dawna, wiedźma powinna zapamiętać.  

Styl pisania autorki jest bardzo klarowny i zrozumiały. Bardzo przyjemnie się go czyta. Wedłóg niego widać, że Claire zna się na tym co robi, a przynajmniej lubi o tym pisać. Oprócz rzeczy, dla których ten tom powstał jego twórczyni w mały stopniu dzieli się swoją odrobiną wiedzą na przeróżne tematy oraz okazuje swój punkt widzenia. 

"Magia wiedźm - rytuały, specyfiki i zaklęcia" to nietuzinkowa pozycja, z której osoby zaintrygowane powinny być zadowolone - spotykam się po raz pierwszy z takim dziełem, więc nie wiem do końca jakie kryteria powinno ono mieć. Książkę czytało mi się wyśmienicie, wiele interesujących informacji z niej wyciągnęłam, jednak nie wykonywałam opisywanych rytuałów, gdyż przygotowania do nich wydają się być troszkę trudne. Niektórych z rzeczy do wykonania prostego zaklęcia można nabyć jedynie w Internecie - przez Allegro albo strony sklepów zajmujących się artefaktami do rytuałów, wróżenia czy tarota, oczywiście nie schodzą one tam po niskich cenach, wręcz przeciwnie, na moją kieszeń takie zabawy nie są przeznaczone. Tak  więc, mimo, że każdy rytuał rozpoczyna się od zwykłej świeczki, dalej potrzebujemy troszkę bardziej kosztownych wynalazków. Przeszła mnie nawet myśl, że książka powstała po to, aby nakręcić interes innych, ale w końcu co innego po to nie powstaje? Nawet ta recenzja w pewnym sensie jest do tego przeznaczona.

 Dziękuję wydawnictwu Studio Astropsychologii za egzemplarz recenzencki.