piątek, 4 stycznia 2013

"Strażnicy istnienia" - Eckhart Tolle, Patrick McDonnell

Oto niepozornie wyglądająca książeczka, pełna inteligentnych frazesów dotyczących prostych rzeczy, które w codziennym zgiełku, nam ludziom, gdzieś zawsze umykają.

Eckhart Tolle jest współczesnym nauczycielem duchowym, który nie wiąże się z żadną religią, ani tradycją. W wieku dwudziestu dwóch lat mężczyzna rozpoczął studia na Uniwersytecie Londyńskim, gdzie zgłębiał filozofię, psychologię oraz literaturę. Po otrzymaniu tytułu licencjata otrzymał ofertę studiów doktoranckich na Uniwersytecie Cambridge. W dwutysięcznym jedenastym roku został wymieniony przez Watkins Review jako najbardziej wpływowy autor książek duchowych na świecie.

Współpracujący z autorem Patrick McDonnell to uznawany ilustrator komiksów. Twórca pracował dla takich gazet, jak na przykład The New York Times.

W "Strażnikach istnienia" Eckhart Tolle i Patrick McDonnell łączą siły, aby ukazać osobom, które zechcą sięgnąć po ich książkę, piękno i magię otaczającego nas wszystkich świata. Tak więc, zatrzymaj się na chwilę, przysiądź na kanapie i zajrzyj w głąb siebie w celu wydobycia tego co najpiękniejsze i niewinne.

Trudno w tym przypadku opisywać styl pisarza, bo mamy do czynienia z krótkimi filozoficznymi tekścikami, nie pozycją, z jaką kojarzą się książki. Te krótkie frazesy są jednak inteligentne i większość z nich powinna być zrozumiała dla każdego - były dwa, czy trzy, których znaczenia nie udało mi się odgadnąć. 

W "Strażnikach istnienia" dużą wagę odgrywa wydanie książki. Prace Patricka McDonnella są bardzo skromne, jednak czytelne i często zabawne. Towarzyszą one każdej sentencji umieszczonej na kartkach pozycji, a że te widnieją  na każdej stronie to i obrazków w niech nie brakuje. Jeżeli patrzeć na całokształt wydania książki, to jest to bardzo delikatna pozycja. 

Przyznam, że czytając i oglądając obrazki bawiłam się przednie. Szkoda tylko, że książeczka jest taka cieniutka. "Strażnicy istnienia" - Eckhart Tolle, Patrick McDonnell mogą zająć godzinę. 

Nie chcę się zbytnio rozczulać nad ceną względem jakości książki i czy warto wydać na nią  pieniądze, czy też nie. Zazwyczaj w księgarniach moją uwagę przyciągają książki innego gatunku. Wiem też że tytuły, gdzie występują liczne prace sławnego i docenianego ilustratora są drogie. Tak więc rozterki, wszystkie za i przeciw względem zakupu tego dzieła, pozostawiam osobom zainteresowanym gatunkiem, znającym się na wartościach takich pozycji. 


 Dziękuję wydawnictwu Studio Astropsychologii za egzemplarz recenzencki.