środa, 17 lipca 2013

"Inteligencja serca. Jak otworzyć serce i doświadczyć miłości" - Dagmara Gmitrzak

Nie jest wielką tajemnicą, że z najnowszych doniesień wynika, iż uczucie miłości bierze się ze złożonych interakcji między ośrodkami mózgu, a sercem. W książce "Inteligencja serca. Jak otworzyć serce i doświadczyć miłości" - Dagmara Gmitrzak ujmuje troszeczkę temu pierwszemu, a dodaje drugiemu. Autorka próbuje również nauczyć swoich czytelników, jak kontrolować serce, dzięki specjalnym ćwiczeniom do tego skomponowanym. 

Choć recenzowane dzieło jest pierwszym takim na polskim rynku wydawniczym, jego twórczyni miała już okazję zaistnieć na nim niejednokrotnie. Z jej rąk wyszły takie pozycje jak: "Pokonaj stres dzięki technikom relaksacji", "Czakry - podróż w głąb siebie", "Obudź swoją kreatywność. Jak aktywować twórczy potencjał umysłu". Sama Dagmara Gmitrzak na co dzień jest absolwentką Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowego dziennikarstwa. Jak również trenerką rozwoju osobistego, socjologiem oraz terapeutką reiki. 

Czy wiecie że wiele kultur uważa serce za miejsce, z którego czerpiemy pokłady miłości? Jakie sekrety tego niezwykłego narządu odkryli amerykańscy naukowcy z Instytutu HeartMath?

Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w pierwszej w Polsce książce dotyczącej inteligencji serca. Udowadnia ona, że serce ma własną, niezależną od mózgu inteligencję, z której może korzystać każdy z nas. Pole elektromagnetyczne serca ma wpływ na stan naszego zdrowia, samopoczucie, a nawet na sprawność systemu immunologicznego. 


Autorka zdradza, jak rozpoznać kiedy serce jest „zamknięte” i w jaki sposób ponownie je „otworzyć”. Zgłębia sekrety relacji uczuciowych, wyjaśnia jakie są etapy każdego związku oraz ujawnia przyczyny lęku przed bliskością i emocjonalnym otwarciem. Prezentuje szereg porad, które pomogą uzdrowić złamane serce po rozstaniu, pokochać siebie i otworzyć się na nową relację. Publikacja podzielona jest na trzy części. Pierwsza zawiera informacje dotyczące odkryć na temat serca, syndromu złamanego serca i emocji, tych pozytywnych, jak i negatywnych. Druga dotyczy technik rozwijających inteligencję serca i informacji na temat czakr. Część trzecia omawia ścieżkę serca. W niej umieszczono nawiązania do opowieści różnych kultur oraz trzydzieści afirmacji serca. Wszystkie poziomy poradnika tętnią wiedzą zgromadzoną przez Dagmarę Gmitrzak, najprawdopodobniej przed napisaniem omawianego tytułu. Przesycono go również inteligentnymi, bogatymi, dobrze dopasowanymi słowami, które nie tylko dobrze się przyswaja, ale również odczuwa jako trafne i słuszne. 

"Inteligencja serca. Jak otworzyć serce i doświadczyć miłości" został oddany w bardzo małych rozmiarach, więc słusznie przez większość omawianych go osób nazwany jest książeczką. Do pozycji, również recenzenckiej, została dołączona płyta CD. Na odnośniku znajduje się przeprowadzona przez autorkę medytacja serca wraz z trzydziestoma afirmacjami. Całość stanowi dopasowany, zgrabny komplecik. 

Osobiście za doskonałe zsynchronizowanie spokoju duszy i serca uważam dobrą książkę, która nie przejawia schematów już dawno przebytych. Obecnie jestem podczas czytania takiej, więc mój nastrój jest istnie boski. Nie szukam również miłości w swoim życiu, ta którą jestem otaczana wystarcza mi aż nadto, więc poradnik jak dla mnie mało istotny. Nie jest jednak tak, że jego lekturę uważam za czas stracony. Ostatnia część poradnika, ta nawiązująca do opowieści różnych kultur była dla mnie bardzo intrygującym aspektem. Co do reszty, mam nieco błahe odczucie. 

"Inteligencja serca. Jak otworzyć serce i doświadczyć miłości"  - Dagmary Gmitrzak można uznać za bzdury nie do pomyślenia, ale również za złoty środek potrzebny do codziennego egzystowania, które bywa w dzisiejszych czasach często trudne. Osądzenie pozycji należy pozostawić zainteresowanym nią osobom. 

 Dziękuję wydawnictwu Studio Astropsychologii za egzemplarz recenzencki.