niedziela, 16 marca 2014

"Thorgal: Album specjalny: Świat Thorgala" - Yves Sente, Yann le Pennetier, Grzegorz Rosiński, Giulio De Vita, Roman Surżenko

"Thorgal: Album specjalny: Świat Thorgala" to zbiór wywiadów o powstawaniu pobocznych serii, przeprowadzonych przez Patricka Gaumera z Grzegorzem Rosińskim, Giuliem de Vita, Yvesem Sente, Romanem Surżenką, Yannem le Pennetier. Tego albumu nie mogą przegapić prawdziwi wielbiciele Thorgala!

Yves Sente - belgijski scenarzysta komiksów. Karierę rozpoczął serią komiksową "Blake i Mortimer", a od dwa tysiące siódmego roku jest współtwórcą serii Thorgal. Współpracuje z rysownikami: Tedem Benoit i Grzegorzem Rosińskim.

Yann Le Pennetier - francuski scenarzysta komiksów. Zadebiutował jako autor scenariuszy w magazynie komiksowym. Po poznaniu Didiera Conrada, stworzył wraz z nim: "Hauts de pages", "Bob Marone" i "Les Innommables". Mężczyzna od trzech lat odpowiada za scenariusze do pobocznych albumów z przygodami Thorgala. 

Grzegorz Rosiński - polski kreślarz komiksów. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Po otrzymaniu dyplomu zarabiał na życie projektami okładek płyt, ilustracjami do podręczników i opowiadań dla dzieci. Potem zajął się komiksem. Swoją karierę zaczął od rysowania popularnych w Polsce serii komiksowych. To on jest autorem rysunków do części komiksów z serii "Kapitan Żbik" i "Pilot śmigłowca". Do teraz uznaje się go za czołowego twórcę komiksu w Europie. 

Giulio De Vita -  włoski autor komiksów. W jego pierwszej serii komiksowej, "Lazarusie Leddzi", widoczna jest inspiracja stylem disnejowskim. Właśnie wtedy zwrócił na siebie uwagę Françoisa Corteggianiego, który zaproponował mu współpracę – razem stworzyli "Les ombres de la Lagune". Mocną pozycję w świecie komiksowym zapewnił sobie drugim tomem serii "Dekalog" - Franka Girouda.

Roman Surżenko - rosyjski kreślarz komiksów. Debiutując jako rysownik komiksowej serii "Niezwykłe Przygody", już dwa lata później współpracował z norweskim wydawnictwem, które powierzyło mu serie: "Wojownik i Mnich", "Fotografie Znikąd", "Wielesław". Podejmując wraz z Yannem Le Pennetierem współpracę, również rozpoczął przygodę z Thorgalem. 

"Thorgal: Album specjalny: Świat Thorgala" to fascynujący zapis powstawania najpierw pomysłu, a potem wielotorowej realizacji śmiałego projektu rozbudowy uniwersum "dziecka gwiazd". Dowiadujemy się, jak z jednej serii macierzystej wyrosło kilka cykli opisujących przygody najciekawszych bohaterów świata stworzonego przez Jeana Van Hamme’a i Grzegorza Rosińskiego: Kriss de Valnor, Louve, a także samego Thorgala, tyle że przeżywającego swe młodzieńcze przygody. O tajemnicach pracy nad stworzeniem tak wielkiego uniwersum opowiadają sami autorzy, tworzący kontynuację serii głównej i cykle poboczne – scenarzyści: Yves Sente i Yann oraz rysownicy: Grzegorz Rosiński, Giulio De Vita i Roman Surżenko.

Album został uzupełniony licznymi szkicami i projektami postaci, plansz i okładek, dzięki którym mamy możliwość prześledzenia procesu twórczego podjętego przez autorów cykli thorgalowskich. Największą jednak gratką dla fanów szlachetnego wikinga jest zamieszczenie w książce aż trzech krótkich i nigdy wcześniej niepublikowanych historii, ukazujących ciekawe epizody z życia głównych bohaterów serii ze świata Thorgala!

Rozpoczynając rozważania nad zawartością albumu, uwzględniając jego pokaźną okładkę, zobrazowanie, a nawet samo nazewnictwo, można odnieść wrażenie, że tom będzie obfitował w masę materiałów, niebagatelną grubość. Ostatecznie stanie się przedsięwzięciem czegoś w rodzaju podłoża informacji dla wielbicieli uniwersum. Jednakże w rzeczywistości, przymierzając się do zaopatrzenia w książkę, trzeba mocno maszerować po ziemi, wyeliminować nadzieje z tomem związane, a jednocześnie uświadamiać sobie, że charakterystyczność umieszczona na okładce to nie metafora, a bardzo dokładna interpretacja odzwierciedlająca zawartość. Toteż, jeżeli ta twierdzi, że tom posiada zbiór wywiadów o powstawaniu pobocznych serii, to tak właśnie przedstawiają się realia. Ponadto, nie przypadkowo ta wzmianka jest pierwsza, bo właśnie one zajmują najwięcej zawartości egzemplarza, którego grubość jest taka sama jak każdego innego albumu z serii. I owszem, można dowiedzieć się z rozmów wiele interesujących wiadomości, jednakże nie jest to nic czego człowiek nie powie o innej osobie, z którą dzieli interes. Mimo tego wszystkiego, najbardziej rozczarowujące będą dla odbiorców wcześniej nie publikowane historie, z jakich każda posiada dwie plansze. Jak również szkice, koncepcje postaci, plansz i okładek, do których zliczenia wystarczają palce jednej dłoni. Całość tomu ma określone oblicze, więc rozciągliwość wszystkiego pomniejszono do granic możliwości. Szkoda, bo przecież to ilustracje mają za zadanie stanowić największą uciechę dla fanów, a przeciwnie, rozczarowują. 
  
Dopiero co wydawnictwo Hachette Polska zagrało na nosach wielbicieli przygód czarnowłosego wikinga, teraz wydawnictwo Egmont postanowiło nie przejawiać się jako gorsze. "Thorgal: Album specjalny: Świat Thorgala" - Yves Sente, Yann le Pennetier,  Grzegorz Rosiński, Giulio De Vita, Roman Surżenko to największe zjawisko odcinania metek od uniwersum Thorgala, jakie dotychczas dotknęło serię. Wbrew temu co mówi promocja tomu, nie każda osoba kochająca to uniwersum musi posiadać ten album.