środa, 21 stycznia 2015

"Kraina lodu"

Przygody ukochanych bohaterów w najbardziej przyjaznej dzieciom formie: książce do słuchania i czytania. Mistrzowska interpretacja wprowadzi małego czytelnika w cudowny świat baśni. 
  
Olga Borys - to właśnie ta aktorka zapozna pociechę z tą historią. Jest córką oficera Wojska Polskiego. Ukończyła V Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu. Popularność przyniósł jej sitcom komediowy "Lokatorzy", gdzie wcieliła się w postać Zuzi Śnieżanki. Jej mężem jest aktor Wojciech Majchrzak.

Posiadająca moc kontroli nad śniegiem i lodem Elsa sprowadza srogą zimę na swoje królestwo, Anna wyrusza w podróż, aby odszukać siostrę oraz zakończyć pogodowe anomalie.

Elsa jest starszą siostrą księżniczki Anny i pierwszą w kolejce do tronu Arendelle, do chwili, gdy jej moce lodu i śniegu doprowadziły do tego, iż stała się Królową Śniegu, władczynią lodu. Anna jest nieustraszoną, odważną i lekko niezręczną siostrą potężnej królowej Elsy. Wyrusza w niebezpieczną podróż, aby uratować swoje królestwo przed wieczną zimą. Podróżując poznaje Kristoffa, Svena i Olafa. Kristoff uwielbia życie na łonie natury. Mieszka w wysokich górach, gdzie zbiera lód i sprzedaje go królestwu Arendelle. Jest nieokrzesany, silny, twardo stąpa po ziemi i ma swój własny kodeks zasad, według którego postępuje. Sprawia wrażenie samotnika, ale nie może się obejść bez swojego najlepszego przyjaciela – wiernego i bardzo sponiewieranego renifera imieniem Sven. Olaf lubi się przytulać. Powstał w wyniku działania magicznych mocy Elsy i jest najbardziej przyjacielskim bałwanem, jaki kiedykolwiek spacerował po górach Arendelle. Ta czwórka to dziwna grupa, ale wspierając się wzajemnie potrafią zdziałać cuda. Przeszkodzić może im jedynie książę Hans. Hans to przystojny książę z sąsiedniego królestwa, który przybywa na koronację Elsy. Ma dwunastu starszych braci, dlatego dorastał praktycznie niezauważony, co spotyka się z wielkim zrozumieniem w oczach Anny. Jest bystry, spostrzegawczy i szarmancki. W przeciwieństwie do Elsy, Hans obiecuje, że nigdy nie odstawi Anny na drugi plan. Wydaje się, że to właśnie na niego Anna tak długo czekała, a przynajmniej tak jej się zdaje.

Arendelle to dom księżniczki Anny, królowej Elsy i ich rodziców. Ze względu na niestabilną naturę magii Elsy, król Arendelle rozkazał zamknąć bramy królestwa w podwójnym interesie - aby ochronić swoich ludzi przed Elsą i jej magią, a także po to, aby chronić dziewczynę przed możliwymi prześladowaniami. W dniu koronacji Elsy, kiedy jej magiczne zdolności zostały ujawnione publicznie, królowa uciekła i nieumyślnie wywołała wieczną zimę w królestwie. Podczas gdy dziewczyna zniknęła, a Anna szukała jej, tymczasowo w Arendelle panował Hans z Nasturii. 

Dziś, współcześnie narodzone dziecko, zapoznaje się jeszcze z "Brzydkim kaczątkiem" - Hansa Christiana Andersena? Możliwe, że tak, ale nie zmienia to faktu, iż na obecne dzieci czeka dawka troszkę odmiennych wartości, niż dawniej. Bo cokolwiek nie powiedzieć o teraźniejszych produkcjach Walta Disneya to trzeba przyznać, że nie są one takie same, jak przed latami. Owszem, teraz także nakłada się nacisk na wartość wzajemnego uznania oraz marzeń, ale w odmiennej oprawie. Idealnie udowadnia to "Kraina lodu", której największym osiągnięciem jest jedna piosenka. W omawianym audiobooku odbiorca jej nie posłucha, a to dlatego, że w przeciwieństwie do serii "Czytaj i słuchaj: Kolekcja bajek Disneya", jest zaledwie streszczeniem filmu, którego fabuła prezentuje się banalnie. Dwie urodzone w zamku księżniczki, Elsa i Anna, połącza siostrzana miłość. Jednakże jedna z nich posiada moc władania nad lodem. Dziecięca zabawa i jeden błąd powodują, że muszą zostać rozdzielone. Tamten moment zamienia ich całe istnienie, ponieważ Elsa zostaje zmuszona do stronienia od ludzi. Potem ma to katastrofalne skutki. No i ślicznie. Świat dzieła zerżnięto z powieści Hansa Christiana Andersena o Królowej śniegu, co dało nawet dobre połączenie. "Kraina lodu" to nawet taka wznowiona adaptacja "Królowej śniegu, lecz lepsza od wszystkich, które stworzono. Ale co z tego? Historia ma wiele wartości, a zachowane postacie podłoże psychologiczne. Jednakże te zauważa się, jeżeli jest się dorosłą osobą. Dla małego dziecka będą to dwie ładne księżniczki, z jakimi dziewczynki mogą się dodatkowo próbować utożsamić. 

Jak zostało wcześniej wspomniane, omawiane dzieło to nie seria "Czytaj i słuchaj: Kolekcja bajek Disneya". Nie ma w nim fragmentów z filmu i takiego podkładu dźwiękowego. Co dziwne, niektóre księgarnie, nawet te duże, tak właśnie prezentują zestaw. Dodatkowo przedstawiają bajkę jako baśń, choć ta takich cech nie przejawia. W rzeczywistości historię prezentuje jedna osoba, Olga Borys. I robi to naprawdę dobrze. Jej przemiła, otulająca tonacja głosu to, to czego potrzebowała ta zimna jak lód bajka. 

Ten zestaw także posiada książkę, ale w mniejszych rozmiarach, niż wcześniej wspomniany zbiór. Co ciekawe, choć okładka dzieła nie jest odwzorowaniem ekranizacji, to zawartość prezentuje się identycznie. Aczkolwiek nie zawsze treść jest adekwatna do scen, które widz podziwiał w kinie lub na ekranie telewizora. Poza obrazkami, książka ma bardzo przyjazny dla dziecka format.  

Pierwowzór, ekranizacja "Kraina lodu", która jest podstawą tego audiobooka, wlecze się niemiłosiernie. Powinna ona również zawierać więcej wartości. Tak też okazała się projektem o nie spełnionym do końca potencjale. Audiobook robi lepsze wrażenie, ponieważ treść w nim zawarta jest krótsza, bez zbędnego przedłużania, co oznacza, że prędzej się rozwija.