piątek, 3 kwietnia 2015

"Hania Humorek: Hania Humorek" - Megan McDonald

"Hania Humorek” jest jednym z popularnych utworów dla dzieci autorstwa Megan McDonald, która w swoim dorobku ma jeszcze takie pozycje jak "Hania Humorek: Hania Humorek idzie na studia”, "Hania Humorek: W osiem i pół dnia dookoła świata”, "Hania Humorek: Smrodek i niesamowita międzygalaktyczna szczękołamka”,"Hania Humorek: Smrodek: niezwykły kurczący się dzieciak”. Książka w formacie audiobooka ukazuje się w interpretacji Julii Kamińskiej. 

Megan McDonald - amerykańska pisarka książek dla dzieci. Karierę pisarki dla dzieci rozpoczęła, pracując  w bibliotekach Carnegie Library of Pittsburgh, Minneapolis Public Library. Znana przede wszystkim z serii książek o przygodach Hani Humorek oraz Smrodka. 

Julia Kamińska - polska aktorka niezawodowa. Odtwórczyni roli Uli Cieplak w serialu "BrzydUla" Nagrała do niego również piosenkę "Tyle słońca w całym mieście" Anny Jantar, będącą tłem muzycznym czołówki. Ponadto napisała scenariusz do jego trzech odcinków. Nagrała też piosenkę "Każdy chciałby tak mieć" do animowanego filmu "Zaplątani". 

Seria "Hania Humorek" przeznaczona jest dla dzieci ze starszych grup przedszkolnych  i pierwszych klas szkoły podstawowej. Dzięki większej czcionce seria jest idealnym materiałem  do nauki samodzielnego czytania. Iskrzący się humorem tekst sprawia, że lektura Hani może  okazać się niekłamaną przyjemnością także dla rodziców i starszego rodzeństwa.

Hania Humorek często ma kiepski humorek. Jednakże to nie jedna z wad, które posiada. Ta mała dziewczynka potrafi też kłamać, niepotrzebnie się wściekać, mocno zazdrościć, a nawet okrutnie żartować sobie z swojego młodszego braciszka, Smrodka. Jednakże ta mała złośnica posiada wiele fantastycznych koncepcji, które realizować pomaga jej wielka wyobraźnia. Jej największym marzeniem jest zostanie lekarzem. 

Seria "Hania Humorek" rzeczywiście przeznaczona jest dla dzieci ze starszych grup przedszkolnych  i pierwszych klas szkoły podstawowej. Megan McDonald udało się napisać niezobowiązującą lekturę dla uczącego się dopiero kochać książki malucha, dla którego to dzieło może okazać się dowodem na to, że ich poznawanie to świetne schronienie przed otaczającą nas szaroburą rzeczywistością. Ponowne rozpoczęcie roku szkolnego nie napawa Hani Humorek radością. Nie dość, że zaczyna się trzecia klasa, to jeszcze trzeba będzie przeżyć widok koleżanek i kolegów w pamiątkowych koszulkach przywiezionych z różnych wakacyjnych wypraw. Hania Humorek nie ma się czym pochwalić, a to wystarczy, by wprawić ją w ponury humorek. Tak, Hania Humorek ma to do siebie, że posiada bardzo zmienne nastroje i zna odpowiedź na każde zagadnienie. To nie przeszkadza w pokochaniu jej niesfornego charakteru. Młodziutki odbiorca powinien niezwłocznie utożsamić się z postacią i pokochać jej swobodną, pełną niesamowitych doznań codzienność, której sam nie zaznaje. Pokocha też sposób, w jakim swoje dzieło pisała autorka. Ponieważ Megan McDonald posługiwała się bardzo prostym doborem słów, ale też bardzo urozmaiconym, odbiorca nie powinien się nudzić, ani mieć problemów ze zrozumieniem ich znaczenia. Pierwsza część serii o Hani Humorek powinna naładować zapoznającego się z jej treścią malucha, pozytywną energią na następne dni. 

Hania Humorek posiada łobuzerski sposób zachowania, bo tak chciała  Megan McDonald, ale dopiero Julia Kamińska podarowała tej postaci prawdziwe pazurki. Ogólnie historia bardzo dużo zyskuje w interpretacji aktorki. Julia Kamińska posiada tonację głosu pełną serdeczności, nie przesadza też z wczuwaniem się w postacie i jednocześnie nie nudzi, więc to idealna osoba dla tego audiobooka. 

To omówienie audiobooka, więc jeżeli nasze dziecko jeszcze nie potrafi samodzielnie zapoznawać się z tekstem, to jest on świetną alternatywą. Jednakowoż, jeżeli jest dość duże, to warto zastanowić się nad zakupem wersji papierowej. Książka prezentuje się bardzo ładnie i została stworzona z pokłonem do dzieci, więc również nic nie stoi na przeszkodzie przed zaopatrzeniem w nią naszego malucha. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz