wtorek, 28 listopada 2017

"Wyśpij się! Jak zdrowy sen może odmienić twoje życie" - Arianna Huffington

"Wyśpij się! Jak zdrowy sen może odmienić twoje życie", to książka autorstwa Arianny Huffington znajdującej się na liście stu najbardziej wpływowych ludzi świata wedle magazynu "Times" i liście najbardziej wpływowych kobiet według "Forbesa". W swojej książce dzieli się z nami swoimi refleksjami na temat snu, a raczej niedbałego stosunku ludzkości do tego ważnego aspektu naszego istnienia.

Arianna Huffington - współzałożycielka, prezenterka i redaktorka naczelna Huffington Post Media Group, autorka piętnastu książek. W 2005 roku założyła "The Huffington Post", połączenie portalu informacyjnego i bloga. W 2012 roku "The Huffington Post" wyróżniono Nagrodą Pulitzera w kategorii reportażu krajowego.

Niedobór snu powoduje groźne konsekwencje dla naszego zdrowia. Potrzebujemy go, by cieszyć się życiem i sprawować nad nim kontrolę.

Wyśpij się! to oparta na badaniach naukowych książka, która przybliży czytelnikowi zagadnienia dotyczące snu – od jego historii do roli marzeń sennych. Ujawnia istotną rolę, jaką odgrywa sen dla naszego funkcjonowania.

Autorka udowadnia, że obecnie mamy skłonność do ograniczania liczby godzin snu, co pogarsza stan naszego zdrowia i wpływa negatywnie na komfort życia osobistego, seksualnego oraz zawodowego. Porusza temat naszego uzależnienia od technologii, która zakłóca sen oraz wskazuje na zgubne konsekwencje stosowania leków nasennych.


Książka zawiera wiele cennych zaleceń i wskazówek, jak najlepiej wykorzystać niesamowitą potęgę zdrowotną snu.


Jeszcze jak świat światem, tak wiele nie wiedziano o śnie. Sen jednoczy ludzkość. Złącza nas z bliźnimi, z przodkami, z przeszłością i przyszłością. Nieważne, jakim człowiekiem jesteś, na jakim etapie istnienia się znajdujesz, jak każdej innej osobie, potrzeba ci snu. Choć pozostaje to faktem od zarania, nasz związek ze snem, dopiero teraz przechodzi, naprawdę ciężkie chwile. Zdajesz sobie sprawę, jak ważną rolę stanowi dla każdego naszego aspektu istnienia i dobrego samopoczucia, emocjonalnego i duchowego. Paradoksalnie jednak coraz trudniej nam zaspokoić potrzebę snu. Co więcej, choć postęp technologiczny pozwolił nam dowiedzieć się, co się z nami dzieje podczas snu, to również technologia jest jedną z przewodnich powodów naszych dzisiejszych problemów ze snem. Jednakże, nie są winne zaledwie one. Sen z powiek spędza nam powszechne złudzenie, że przepracowanie to akceptowalna cena za sukces. Dziś stosuje się więc prostą metodę: skoro wciąż nie opuszcza nas wrażenie, że doba jest za krótka, każde z nas próbuje urwać dodatkowe kilka chwil. Sen cierpi najbardziej, bo nie ma szans w zderzeniu z bezlitosną wizją sukcesu. Arianna Huffington w swojej książce chce przyjrzeć się temu pradawnemu, fundamentalnemu i tajemniczemu zjawisku z wielu perspektyw, a także pokazać, jak sen może pomóc nam posiąść kontrolę nad codziennością. Ma nadzieję, że zdoła przekonać nas do wprowadzenia zmian, które odmienią nasze spoglądanie na sen.  

Arianna Huffington pisze o śnie, wcale nie nużąco. Autorka ma nadzieję, że lektura tej książki zainspiruje nas do prac nad własnymi  związkami z tajemniczym i wieloaspektowym zjawiskiem jakim jest sen. Jak sama wspomina  w swojej książce, odkąd zaczęła spać po siedem, osiem godzin, łatwiej się skupia na uprawianiu medytacji, ćwiczeniach fizycznych, podejmowaniu rozważnych decyzji oraz pogłębianiu interakcji z otoczeniem i samą sobą. Sen nie ma zaledwie kluczowego znaczenia dla zdrowia, ale też oddziałuje też na wszystkie aspekty naszego istnienia. Pierwsza część książki nawiązuje do takich tematów, jak: historia snu, śnie i nauce o nim, zaburzeniach snu i snach. Część druga poświęcona jest innowacjom, reformom, wynalazkom i nowym technologią napędzającym naszą rewolucję. Tam znajdziecie wzmianki o: sztuce dobrego snu, spaniu z partnerem, co nam szkodzi, co nam pomaga, drzemkach, strefach czasu. Brzmi ciekawie, nieprawdaż. Jednakowoż, prócz doświadczeń autorki ze snem, oraz skutkami jego braków, badaniami przeprowadzonymi na temat snu, na jakich ta opiera swoje dzieło, trudno doszukiwać się w książce czegoś więcej. Porad i informacji, które mogą stać się dla nas cenne, jest tu najmniej. Przykładowo, o powodach i skutkach bezsenności można dowiedzieć się bardzo wiele, ale niekoniecznie, jak sobie z nimi skutecznie radzić. Bardzo popularne ostatnio zagadnienie świadomego śnienia, również nie pojawia się w tomie, mimo że ten odpowiada zainteresowaniom Arianny Huffington. Szkoda, bo taka zagwozdka jest naprawdę interesująca. Uświadamianie, że brak snu może mieć dla nas zgubne konsekwencje, niekoniecznie. Co nie zmienia faktu, że czas z lekturą spędza się naprawdę miło. Arianna Huffington ma bardzo lekkie pióro, z jakim można zapoznać się bez jakichkolwiek niedogodności. 

Nasze niedbalstwo względem snu, jest spowodowane pogonią za sukcesem, albo świadomą ignorancją. To, że jego brak ma dla nas zgubne konsekwencje, raczej nie powinno stanowić dla nikogo niespodzianki.  Ariannie Huffington nie udało się całkowicie skonsumować tematu. Mimo to, książka została napisana naprawdę kunsztownie, więc jeżeli podejmiecie się jej zapoznania, na pewno będą to mile spędzone chwile.

Dziękuję wydawnictwu Czarna Owca za egzemplarz recenzencki.


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz