piątek, 12 lipca 2013

"Naucz się medytować" - Eric Harrison

Całokształt populacji ludzkiej bezustannie narzeka na skomplikowane i nieprzewidywalne istnienie. Czynniki sprawcze ku temu  są najrozmaitsze. Jednakże według Erica Harrisona nie trzeba trwać w tym stanie. Autor pozycji "Naucz się medytować" żywi przekonanie, że nasz sposób bycia oraz samopoczucie nie zależy od formy bytu, ale od stanu umysłu. 

Eric Harrison to jeden z najbardziej doświadczonych australijskich nauczycieli medytacji, Prowadzi ośrodek medytacyjny w Perth, jak także współpracuje z międzynarodowymi korporacjami.  

Ludzie często zagadują Erica Harrisona: "Jak to jest medytować?" W celu wyjaśnienia, posłużmy się jednym z przykładów z życia mężczyzny. Otóż, gdy pisał tą oto książkę, w Perth panowała wiosna. Mieszkańcy mieli do czynienia z najbardziej deszczową porą od dwudziestu lat, a kwiaty polne wyglądały przepięknie. Za jego domem znajduje się Kings Park - 160 hektarów buszu między domem w Subiaco a rzeką Swan. Udaje się tam przynajmniej raz dziennie. Wchodzi do parku z głową pełną myśli, spacerując. Ale widoki tam zawarte są tak piękne, że nie da się ich zignorować. Podziwiając je, zapomina o otaczającym go świecie, przebywa w innej przestrzeni - to jest właśnie medytacja. Stan, w którym ciało jest zrelaksowane, umysł wyciszony, a człowiek jest otwarty na doznania danej chwili.

W przeciwieństwie do  "Osła w okularach czyli jak przejrzeć na oczy " - Dr Norbekova Mirsakarima, który uwłaczał czytelnikowi aby zachęcić do go swoich metod działania, instruktaż Erica Harrisona jest bardzo przyjazny i łagodny w obyciu. Znajduje się w nim ponad dwadzieścia prostych ćwiczeń uzdrawiających ciało oraz oczyszczających umysł, który podzielono na trzy fazową sekwencję. Część pierwsza odpowiada za samo wprowadzenie do medytacji, wyjaśnienie na czym ona polega i do czego może się przysłużyć. Druga część zawiera przydatne instrukcje dotyczące technik medytacyjnych. A trzecia opisuje sposoby wprowadzenia medytacji w nasze życie. Wszystko to zostało skonstruowane z myślą o osobach, które po raz pierwszy spotykają się z takim poradnikiem oraz sposobami relaksu. Autor udowadnia, że medytować można wszędzie, nie tylko w ciszy własnego domostwa, ale również na przystanku, autobusie, sklepowej kolejce po chleb. 

Cieniutkie dzieło, jakim jest "Naucz się medytować" - Erica Harrisona nie doczekało się obrazków w swoim wnętrzu, co nie umniejsza przyjemności wizualizacji pozycji. Wydanie jest tak samo łagodne, jak jego treść oraz sposób bycia człowieka, który je napisał. 

Poradnik traktuję jako pogłębiacz wiedzy i do sposobów w nim zawartych nie zamierzam się stosować. Jestem jednak wdzięczna autorowi, gdyż teraz jestem mądrzejsza o samo wyjaśnienie sensu medytacji i obowiązków wiążących się z jej stosowaniem.

Zainteresowane praktykowaniem medytacji osoby powinny znaleźć w tomiku wszystko czego będą potrzebować. Znowu rozważający przyłączenie się do grona spokojnych duchem i umysłem ludzi, powinni zdecydować się na kupno książki, szczególnie jeśli w ich życiu towarzyszy stres, nerwy oraz brak pogodzenia się z otoczeniem oraz samym sobą.  

 Dziękuję wydawnictwu Studio Astropsychologii za egzemplarz recenzencki.